0
0

بزرگترین نقطه ضعف تربیتی والدین

514 بازدید

یکی از نکات مهمی که متاسفانه والدین در تربیت فرزندان عزیزشان از آن ها غافل هستند نقاط ضعفی‌ست که می تواند به قیمت اختلال در روابط بین والدین و فرزندان تمام شود.

جالب است بدانید اختلالات ارتباطی بین والدین و فرزندان به صورت چراغ خاموش و به آرامی خودش رو در متن زندگی نشان می دهد. به نحوی که والدین به هیچ عنوان متوجه تاثیرات اشتباهات رفتاری خود نیستند و در یک لحظه که اختلال به مرحله بروز می رسد متوجه می شوند که تازه چه اتفاقی افتاده و حالا به دنبال درمان اختلال می گردند.

از جمله مسائلی که والدین عزیز باید به آن آگاهی داشته باشند نقاط ضعفی هست که روابط بین آن‌ها و فرزندانشان را از بین می برند و به مرور زمان روابط را دچار اختلال می کند.

یک نقطه ضعف اصلی و مهم در ارتباط بین والدین و فرزندان، توقف والدین در نظرات تربیتی بی پایه و اساس خود و به کار بردن این نظرات در ارتباط بین خود و فرزندانشان است که گاهی می توان به راحتی دید که اکثر اختلالات رفتاری فرزندان ناشی از همین موضوع می باشد.

اما مسئله به همینجا ختم نمی شود و به بزرگترین ضعف تربیتی والدین که مسئله عدم آگاهی های تربیتی نسبت به ارتباط و رفتار با فرزندانشان هست؛ منتهی می شود، عدم آگاهی هایی که گاهی فرزندان عزیز ما را تا مرز اختلالات شدید رفتاری می برد و والدین هیچ زمانی متوجه این مسئله نمی شوند.

خوب حالا شاید این سوال برای تک تک شما مخاطبان عزیز پیش آمده باشد که:

منظور از عدم آگاهی های تربیتی در والدین چیست؟
و این آگاهی ها شامل چه مواردی می شود؟

در این متن قصد داریم یکی از اشتباهات والدین را که ناشی از عدم آگاهی نسبت به نوع رفتار با فرزندان می باشد بیان کنیم.

تحقیقاتی را بر روی خانواده های مختلف انجام دادیم تا به یک سوال پاسخ بدهیم و آن سوال اینکه علت اختلالات ارتباطی که الان اکثرا بین والدین و فرزندان وجود داره به خصوص بین مادران و فرزندانشان علت این اختلالات چیست؟

این تحقیقات متعدد، ما را به یک نتیجه رساند و آن اینکه مهمترین دلیل اختلالات ارتباط بین والدین و فرزندانشان عدم آگاهی والدین نسبت به نوع تعامل و گفتگو با فرزند می باشد.
یک سری سوالات همیشه در ذهن تمام والدین هست. مانند اینکه:

  • ریشه اصلی لجبازی های فرزندم کجاست؟
  • راهکار مقابله با لجبازی های فرزندم چیه؟
  • اصلا فرزند من برای چی حاضر جواب شده؟
  • چرا نمیتونه با من که مادر یا پدرش هستم خوب حرف بزنه؟
  • چرا نمیتونه از کنار ما بودن لذت ببره؟
  • چرا بین فضای مجازی و رسانه، بین گوشی موبایل، بازی های رایانه ای و یا بازی با دوستانش و خانوادش هیچ وقت خانواده را انتخاب نمی‌کنه؟
  • چرا همیشه هر چیزی رو بر خانواده ترجیح میده؟

و هزاران سوال دیگه ای که همین الان که داری این متن رو میخونی در ذهن شما پدر و مادر عزیز در ارتباط با فرزندت وجود داره.

برای همه این موارد یک جواب وجود داره و اون اینکه، پدر و مادر عزیز ما در نوع ارتباط و تعامل خودمون با فرزندمون کاملا دچار نقص هستیم و ریشه این نقص هم همون مسئله ای هست که در ابتدای متن عرض کردیم و اون چیزی نیست جز توقف پدر و مادرها در سلایق و نظرات شخصی خودشون که هیچ ریشه درست علمی و تربیتی نداره.

شاید این سوال الان در ذهن شما خواننده عزیز پیش اومده که منظورتون از تعامل و گفتگوی صحیح با فرزند چیست؟

برای اینکه به این پاسخ برسید باید کمی صبر کنید در در قسمت بعدی این نوشته مفصل در مورد این مسئله با شما عزیزان صحبت کنم

پس نتیجه ای که میتوان از این نوشته گرفت اینه که بزرگترین نقطع ضعف تربیتی والدین در ارتباط با فرزندانشان عدم وجود آگاهی هایی هست که باید وجود داشته باشه اما به خاطر دید بسته ما نسبت به امر تربیت فرزند به هیچ عنوان به دنبال کسب این آگاهی ها نمی رویم و در نتیجه دریک نقطه متوقف میشیم و آن نقطه ای هست که شاهد اختلالات بسیاری در فرزندمون خواهیم بود.

ادامه دارد…

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faratarazfarda.com/?p=3802
اشتراک گذاری:
سید مجتبی فقیهی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بزرگترین نقطه ضعف تربیتی والدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.