0
0

حال خوبت رو به هیچکس گره نزن

741 بازدید
 • در روز چند بار در تنهایی خودت را بخاطر خطاهای کوچک سرزنش می‌کنی؟
 • چند بار برای انجام موفقیت آمیز کارها خودت را تشویق می‌کنی؟
 • چند بار در روز به خودت می‌گویی دوستت دارم؟
 • اصلاً آیا خودت را دوست داری؟ آیا خودت را ارزشمند می‌دانی؟

در این مقاله نکاتی را برایتان نوشته ام که با رعایتشان به این قدرت بیشتر دست پیدا می کنید که حال خوبتان را به هیچکس گره نزنید.
لطفا با عشق مطالعه شود..

۱. دوست داشتن خود!!!

این جمله شاید برای بعضی‌ها بی معنی باشد. شاید بعضی ها با خودشان بگویند “مگه میشه آدم خودشو دوست داشته باشه” برخی هم دوست داشتن خود را نشانه غرور می‌دانند.

از کودکی به ما گفته اند که با دیگران مهربان باشیم. اطرافیانمان را دوست داشته باشیم، اما هیچ وقت از اهمیت دوست داشتن خودمان حرفی زده نشده است. در صورتی که “دوست داشتن خود”، یکی از کلیدهای اصلی برای موفقیت و محبوبیت در بین دیگران است.
دوست عزیزم، حس ارزشمند بودن را در خودت تقویت کن. خودت را دوست داشته باش، با تمام اشتباهات، کاستی ها و نقطه ضعف هایت و بدان:

“تو معجزه زندگی خودت هستی اگر خودت را بپذیری!”

خودت را سرزنش نکن حتی در تنهایی و خلوت.
بجای اینکه به خودت بگوئی: چرا این کار را انجام دادم؟ چرا دوباره گند زدم؟ چرا اینقدر دست و پا چلفتی هستم؟ به خودت بگو چطور می‌توانم دفعه بعد این کار را درست انجام بدهم؟ چه راه حل دیگری هست که من می‌توانم این کار را درست انجام بدهم و در کل به جای استفاده از کلمه “چرا” از کلمه “چطور” استفاده کن.

۲. حواست به ورودی های ذهنت باشه

حواست به ورودی های ذهنت باشد. هر چیزی ارزش شنیدن، دیدن و گفتن ندارد. توجه کن که تمام کلمات بر ضمیر ناخودآگاهت تأثیر می گذارند.
ضمیر ناخودآگاه بسیار ساده لوح است، به طوری که ما با حرف هایمان می توانیم آن را گول بزنیم. دیگران هم با حرف هایشان در ضمیر ناخودآگاهمان تأثیر می‌گذارند.
نه تنها هیچ چیزی در آن پاک نمی‌شود بلکه به صورت آرشیو در ذهن می‌ماند.

۳. ننشین برای بقیه تعریف کن..

سعی کن اتفاقات بدی که در زندگی ات می‌افتد را دوباره برای کسی بازگو نکنی تا آن حس بد را مجدداً تجربه نکنی. اما اتفاقات خوب را بارها به یاد بیاور تا به تو انرژی بدهند.

۴. یه لیست تهیه کن از…..

یک لیست از موفقیت ها و توانایی هایت بنویس و جلوی چشمانت قرار بده و هر روز به این لیست نگاه کن. آن را مرور کن و انرژی بگیر.

۵. خودت را دعوت کن..

بعضی وقت ها خودت را به یک سینما، تئاتر و خوردن بستنی دعوت کن. برای خودتان یک هدیه بخر و یا کاری انجام بده که خیلی دوستش داری، تا حالت بهتر شود.

۶. مقایسه ممنوع

خودت را با کسی مقایسه نکن، چون انسانها هر کدام توانایی ها، نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارند و هیچ دو نفری شبیه به هم نیستند.
به جای مقایسه خودت با دیگران، نقاط قوت خودت را بشناس، روی این نقاط کار کن و آنها را قوی‌تر کن.

۷. ظاهرت را فراموش نکن

به ظاهر خودت خیلی اهمیت بده ولی به مارک و یا گران بودن لباس توجه نکن. بلکه لباسهایی بپوش که به تو حس و حال خوب بدهد. (شاید این شیء ساعت مادربزرگت باشد که ارزش مالی ندارد اما یادگاری است و به تو حس خوب می‌دهد و دوستش داری.)

۸. دقیقه های اول هر روز مهمترین قسمت آن روز است

انسانها از نظر من از لحاظ انرژی دو دسته اند:

 1. یک عده از خواب که بلند می‌شوند سرحال هستند و روزشان را با انرژی شروع می‌کنند، یا حتی اگر حالشان بد باشد می دانند که باید چه کاری انجام بدهند تا حال خوبشان را به دست بیاورند.
 2. عده ای هم از خواب که بلند می‌شوند آنقدر بی انرژی و کسل هستند که به نظر می‌رسد تا مدت ها طول می‌کشد تا ویندوز مغزشان بالا بیاید.
  این افراد تا دقایق آخر که باید از خانه خارج شوند در رختخواب می‌مانند و زمانی هم که به محل قرار یا سرکار خود می‌رسند بی‌حوصله هستند و با چند مَن عسل هم نمی‌توان آن ها را خورد. وقتی هم که به قول خودشان سرحال می‌شوند، آنقدر غر می‌زنند و به زمین و زمان ناسزا می‌گویند که به نظرم همان بی انرژی باشند مفیدتر هستند!!!

در این دسته بندی من جزء دسته اول هستم و همکارانم جزء دسته دوم. چند ماه گذشته روزهایی که شارژ و پرانرژی می‌رفتم محل کارم و قیافه خواب‌آلود و بی انرژی آنها را می‌دیدم و حرف های منفی آنها را می‌شنیدم، حس می‌کردم تمام انرژیم تحلیل می‌رود. تا ظهر کسل و بداخلاق بودم. روزهای زیادی به این صورت می‌گذشت تا اینکه مطلبی توجه من را به خود جلب کرد:

“روزتان را با حال خوب خودتان شروع کنید نه با حال خوب دیگران” .

دیدم دقیقاً من این اشتباه بزرگ را در حق خودم انجام می‌دهم. هر وقت حال همکارانم خوب است، من در کل روز حالم خوب است و اگر حال آن ها بد و کسل باشد، این حس به من هم منتقل می‌شود!!!

همه انسانها در زندگی اتفاقات بد و خاطرات تلخ را تجربه می‌کنند. کسل و بی‌حوصله می‌شوند و حتی ممکن است در طول روز این حس را داشته باشند، و این امر طبیعی است. اما تفاوت این دسته افراد با آنهایی که همیشه حال بدی دارند و سعی در رفع کردن این حال را ندارند، این است که:

یک لیست از کارهایی که به آن ها انرژی می‌دهد همیشه همراه خود دارند، تا وقتی حالشان بد بود و سطح انرژیشان در زندگی کم شد بتوانند بدون وابستگی به کسی یا چیزی حال زندگی و حال دلشان را خودشان بهتر کنند.

افرادی که هیچ تلاشی برای بهتر کردن حال خودشان انجام نمی‌دهند، بنظر منتظر معجزه هستند.

وقتی من از این افراد می‌پرسم چرا کاری نمی‌کنی اوضاعت تغییر کند و حالت بهتر شود. در جواب می‌گویند: من اگر شغل به دست بیاورم پرانرژی تر می‌شوم و یا اگر ازدواج کنم، اگر خارج از کشور بروم، اگر فلان ماشین را داشتم، اگر خانواده‌امان پولدار بود و یا یک همکار پرانرژی و باحال داشته باشم حالم خوب می‌شود و زندگی‌ام تغییر می‌کند. غافل از اینکه همه ی این اگرها بهانه است. فراموش نکنید که :

حال خوبتان را فقط به خودتان گره بزنید..

فراموش نکنید که هیچکس جز خودتان نمی تواند زندگیتان را آنطور که می خواهید بسازد.

دوستان عزیزم، سعی کنید خودتان را لایق دوست داشتن و دوست داشته شدن بدانید.
کسی که خود را به تمام معنا دوست داشته باشد دیگر از صحبت دیگران نمی‌رنجد، غیبت نمی‌کند، غر نمی‌زند و منتظر معجزه نمی ماند و خودش برای زندگی‌اش تلاش می‎‌کند و می‌داند که هر کدام از ما انسان ها مسئول ۱۰۰% زندگی خود هستیم.

افرادی که خودشان را دوست ندارند همیشه در درونشان یک دادگاه تشکیل داده‌اند و خودشان را محکوم می‌کنند.
همیشه از الفاظ منفی استفاده می‌کنند و به خودشان غر می‌زنند که “من بدشانسم”، “من زشتم”، “من لیاقت بهترینها را ندارم.” “بهترین ها همیشه برای دیگران است.”

چند پیشنهاد پایانی:

 1. سعی کنید تمرین هایی برای افزایش عزت نفس خودتان داشته باشید.
 2. یک لیست از موفقیت های کوچک و بزرگی که در زندگی به دست آورده اید و به دست می آورید را همیشه همراه خودتان داشته باشید (مثلا در تلفن همراهتان)، تا با نگاه کردن و یادآوری آن حال خوب خودتان را شارژ کنید.
 3. یک برنامه روزانه برای شکرگذاری داشته باشید. مثلاً صبح ها وقتی از خواب بلند می‌شوید، چند دقیقه ای این کار را انجام دهید.
 4. پیشنهاد می‌کنم کتاب معجزه شکرگذاری اثر گران بهای خانم راندا برن را مطالعه نمائید.
 5. هر روز حداقل از یک نفر حسن جویی کنید.

و در آخر از شما دوست عزیزم می‌خواهم که حتماً در این هفته یک روز را به خودت اختصاص بده، برای خودت برنامه‌ریزی کن و به جایی که دوست داری برو، برای خودت هدیه یا حتی یک شاخه گل بخر و از اتفاقات کوچک و خوب زندگیت لذت ببر! و بدان که اگر حالت با خودت و زندگیت خوب باشد، به دیگران هم حال خوبی منتقل خواهی کرد.

حال خوبت را خودت بساز.
عبدالهی،آنا/۳۰آذر ۹۸

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faratarazfarda.com/?p=1581
اشتراک گذاری:
خدیجه عبداللهی
خدیجه عبدالهی هستم مدرس مهارتهای فردی. به افراد کمک میکنم، تا حال خودشان و زندگیشان را بهتر کنند و با هم دنیایمان را جای قشنگ تری برای زندگی کنیم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد حال خوبت رو به هیچکس گره نزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ای نسخه اسرار الهی که تویی
  و ای آینه جمال شاهی که تویی
  بیرون ز تو نیست هر چه در عالم هست
  از خود بطلب آن چه خواهی که تویی

  لایک

  1. سلام سلام
   متشکرم از محبتتون. بسیار زیبا🌸
   سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

   4

  1. سلام سلام خانم حبیبی
   روزتون زیبا
   نظراتتون همیشه برامون ارزشمنده.
   سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

   لایک