0
0

مهره مار یا ارتباط موثر

44 بازدید

شما هم مهره مار دارید؟

شاید شما هم این اصطلاح را شنیده باشید که می گویند: «فلانی مهره مار داره.» می گویند هرکس مهره مار داشته باشد نزد مردم مقبولیت و محبوبیت بسیاری پیدا می کند. من باید به شما بگویم که تحقیقات نشان داده اند که اصلا همچین چیزی وجود خارجی ندارد. این نحوه ی ارتباط گرفتن و استفاده ی درست از زبان بدن یا به طور کل آداب معاشرت ما است که باعث می شود مردم فکر کنند ما مهره ی مار داریم.
در این مقاله خیلی کوتاه و به اصطلاح کپسولی (مختصر و مفید) یک سری نکات طلایی را با هم یاد می گیریم و مرور می کنیم که در حکم همان مهره های مار برای ما هستند.

۱ ـ نگاه کن و دست بده

وقتی که به کسی می رسید؛ به هنگام سلام و دست دادن به زمین یا هر جای دیگر که دلتان خواست نگاه نکنید؛ بلکه به صورت طرف مقابل نگاه کنید.

نگاه کن و دست بده

۲ ـ ریزنکته ای که اغلب از یاد می رود

لبخند مسئله ایست که همه ی ما از آن آگاهی داریم ولی کمتر کسی را پیدا می کنید که از آن استفاده کند. لطفا همین الآن به کسی که نزدیک شما نشسته است یک لبخند بزنید و نظرش را در مورد لبخندتان بپرسید! لبخند زدن در عین سادگی بسیار هم می تواند دشوار باشد.
آیا تا به حال لبخند زدن را تمرین کرده اید؟ از شما می خواهم که همین الآن جلوی آینه بایستید؛ لبخند بزنید. ببینید لبخندتان همانی ست که همیشه در ذهنتان متصور می شوید؟
لبخند زیبا و برازنده ی خود را باید تمرین کنید و پیدا کنید.

۳ ـ همسویی با حال و هوای طرف مقابل

سعی کنید با طرف مقابل همگام باشید. در لحن و سطح انرژی، سرعت کلام، موقعیت بدن و …

این نکته:

  • به ما می گوید که اگر شما به کسی می رسید که حالش گرفته و غمگین است؛ شما نباید خیلی شاد و با انرژی با او صحبت کنید.
  • به ما می گوید که اگر کسی به ما می رسد و ما نشسته ایم؛ یا بلند شویم تا موقعیت بدنمان با او برابر شود یا او را هم به نشستن دعوت کنیم و بعد با هم صحبت کنیم. در غیر این صورت حال طرف مقابل را بد می کنیم. شاید به صورت واضح بیان نکند یا متوجه نشویم اما به صورت کلی اگر با حال و هوایش همسو نشویم حداقل حس خوبی منتقل نکرده ایم.
  • به ما می گوید که وقتی طرف مقابل ما یک درونگراست یا با سرعت پایینی صحبت می کند؛ اگر ارتباط برایمان اهمیت دارد و بخواهیم که هم ما و هم طرف مقابل از ارتباط لذت ببریم؛ هرگز نباید که او را به رگبار ببندید و به سرعت حرف بزنید.

یک تبصره ی مهم در موضوع همسویی وجود دارد. همسویی و همگامی هم حدودی دارد. به عنوان مثال در مواقعی که طرف مقابلمان گریه می کند؛ ما دیگر نمی نشینیم یک دستمال هم خودمان بگیریم و پا به پای او گریه کنیم…

۴ ـ حرکت دادن سر

بعضی ها را که نگاه می کنم، با خودم می گویم:«آخه آدم اینقدر خشک!!؟!» مگر می شود؟؟! وقتی که طرف مقابلتان با شما صحبت می کند؛ لطفا مانند درخت مقابل او نایستید! شما انسان هستید. با او ارتباط چشمی برقرار کنید و گهگاه تاییدک هایی از خود نشان دهید. به عنوان مثال سرتان را به نشانه ی تایید تکان دهید.

۵ ـ حواست به گلیمت باشه….

فرض کنید که شما در خیابان در حال راه رفتن هستید و ناگهان کسی از پشت سر، شانه ی شما را می گیرد. شما چه حسی پیدا می کنید؟
یا اینکه دارید با کسی برای اولین بار صحبت می کنید و ناگهان دستش را دور گردن شما می اندازد. در این لحظه چه حسی به شما دست می دهد؟
هر شخص نسبت به شخص دیگر یک محدوده ای دارد که اگر این محدوده را رعایت نکنیم شخص از ارتباط با ما دوری می کند. پس در هنگام ارتباط گرفتن با افراد باید فاصله ها را رعایت کنیم. حالا این فاصله ها به چه صورت اند؟

  1. محدوده صفر تا نیم متری
    (به این فاصله، فاصله خودمانی می گوییم و قطعا ما در اولین ارتباط ها باید از فاصله های بعدی استفاده کنیم.)
  2. محدوده نیم تا یک متری (فاصله شخصی)
  3. محدوده یک تا سه متری (فاصله اجتماعی)

۶ ـ اول فکر کن؛ بعد حرف بزن…

می گویند که مراقب سه چیز باش که اگر برود دیگر باز نمی گردد. یکی سنگ است که اگر پرتاب شد نمی توان از عواقب آن دوری کرد. دومی آبی که از لیوان روی زمین بریزد و سومی حرف است که وقتی از دهان خارج شد؛ دیگر نمی توان آن را برگرداند. پس بسیار بسیار زیاد مراقب کلمات باشید.

مبادا در صحبت های رسمی از کلمات عامیانه (مثل: همساده، گشنه و…) استفاده کنید یا برعکس در صحبت های عامیانه با همسر یا دوستانتان خیلی رسمی سخن بگویید که مانند سنگی است که بر شیشه های رابطه تان می زنید.

۷ ـ انواع بوهای رابطه ساز

نگاه کن و دست بده
ارتباط موثر

در آداب معاشرت روزانه جاهایی هستند که دیگر معذرت خواهی کافی نیست. خیلی خیلی حواستان به این لحظات باشد. نکند یکی از آن ها جاهایی است که طرف مقابل از ما بوی عرق بدن یا پیاز یا سیر و … را استشمام کند.
یادتان باشد یکی از دلایلی که افراد با یکدیگر ارتباط دارند این است که حالشان خوب باشد. که خُب فکر می کنم با این بوها ارتباطمان عالی شود!!!!! اینطور نیست؟!؟!؟!!!
راستی یادتان باشد، وقتی دهان شما بویی ناخوشایند بدهد، چون آن بو در کل سر شما پیچیده است، تقریبا هیچ وقت خودتان متوجهش نخواهید شد. بعضی ها را دیده ام که کاری خنده دار می کنند. دستشان را مقابل دهانشان می گیرند و ها می کنند تا متوجه شوند دهانشان بو می دهد یا نه!!! آقا اثر ندارد. باور کنید با ها متوجه بو نخواهید شد.
یادتان باشد که وقتی قرار مهمی دارید یا به طور کلی با دیگران می خواهید ارتباط بگیرید از مصرف خوراکی هایی که باعث می شوند دهان شما بو بگیرند خودداری کنید.

۸ ـ دست در بینی

نگاه کن و دست بده

در این مورد ترجیح می دهم سکوت کنم. فکر می کنم همه ما به این نکته واقف باشیم و توضیحی لازم نباشد. فقط یک سوال چند نفرمان این را رعایت می کنیم؟! بعضی ها قبل از انجام این عملیات انتحاری یک نگاه به این طرف و یک نگاه به آن طرف می اندازند و تا فرصت را مناسب می بینند دست به کار می شوند با این خیال که دیده نمی شوند. به این ها باید گفت: عزیزم تلاش الکی نکن. می بینَنِت.

و در آخر:

مواردی که بیان کردم، تعدادی از نکات ریز و مهم ارتباط موثر هستند که اگر بخواهیم در ارتباطاتمان بدرخشیم، باید تلاش کنیم تا گام به گام آن ها را عملی کنیم.
بهترین ها را برایتان آرزو دارم…

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faratarazfarda.com/?p=1093
اشتراک گذاری:
Avatar
حسین غیاثی
حسین غیاثی هستم مدرس هدفگذاری و سبک زندگی حرفه ای در فراتر از فردا تمام تلاشمان بر این است تا با آموزش هایی باکیفیت، کاملا کاربردی و بومی کشور خودمان ایران، کیفیت زندگیمان را بالا و بالاتر ببریم...
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مهره مار یا ارتباط موثر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.