0
0

۹ پیشنهاد جذاب برای شروع پاییز

323 بازدید

امروز که این مقاله را برایتان می نویسم ۳۱شهریورماه سال ۱۴۰۰ هجری شمسی ست. آخرین روز از آخرین تابستان قرن (۱۳۰۰.۱.۱ تا ۱۴۰۰.۱۲.۲۹). می تواند دلگیر باشد. همچنین می تواند دلنشین باشد. بستگی به نوع نگاهمان دارد.

اگر به این فکر کنیم که «هِعییی.. تاریخی که از بچگی همه جا می دیدیم تموم شد.. همیشه بالای سررسیدها، برگه های امتحانی، روی محصولات و… این عدد رو می دیدیم ……/……./…….۱۳ . حال دیگر قرار نیست ببینیمش. هیچوقت. یادش بخیر» خب داستان غم انگیز می شود و دلگیر که من ترجیح نمی دهم اینطور از خودم حالگیری کنم. حتی برای یک لحظه..

ترجیح می دهم آخرین روز آخرین تابستان قرن را با حس خوب به پایان برسانم. یادش بخیر.. احتمالا شما که در حال مطالعه ی متن در این تاریخ هستید، مانند من تمام سال های تحصیلتان در مدارس و دانشگاه ها را در همین قرن رو به پایان سپری کرده اید. به یاد دارید وقتی امتحانات خردادماه شروع می شد، چقدر انتظار شروع تابستان را می کشیدیم. چه تابستان هایی را پشت سر گذاشتیم.

و چه تابستان های جذابی در پیش رویمان داریم.

خدا را شکر که می توانم این تغییر قرن را ببینم. حداقل برای من که خیلی جذاب است. همیشه در دوران مدرسه ها وقتی می دیدم زمان زندگی یک شاعر یا نویسنده را نوشته ۹۶۰.۰۴.۱۲ تا ۱۰۴۵.۰۴.۳۰ ؛ با خودم می گفتم wow چقدر جذاب این آدم صد سال زندگی کردههههه..

حال خودم شامل حال این تعریفم شدم. برای من که خیلی جذاب است.. برای شما چطور؟؟ (در قسمت نظرات پایین این صفحه حتما حستون و نظرتون در این مورد رو برام ثبت کنید. از خوندنش لذت می برم.)

در این آخرین روز آخرین تابستان سال پیشنهاد هایی برایتان دارم که می توانید با انجامشان با حس خیلی خوب به آخرین پاییز وارد شوید. برای شنیدنشان آماده اید؟؟

۱. دیجیتال تکونی

۹ پیشنهاد جذاب برای شروع پاییز

پیشنهاد اولم دیجیتال تکونیه. به این معنی که بنشینید و کامپیوتر یا گوشی موبایلتون یا… یا همه شون رو پالایش کنید.

ما خیلی وقت‌ها باید در زندگیمان زمانی را به پالایش کردن اختصاص دهیم. امروز می تواند بهترین زمان باشد. موبایل و کامپیوترتان را چک کنید و موارد اضافه را حذف کنید.
شاید فکر کنید این‌ها که کاری به کارِ ما ندارند! اما دوست من.. همان عکسی که ۲سال پیش از گربه ی کنار خیابان گرفتیم یا بسیاری عکس دیگر که از همان روز تا بحال جمعا ۲بار هم نگاهشان نکردیم؛ همان اپلیکیشن یا موزیکی که دانلود کردیم و بجز بار اول تا الآن دیگه هیچ سراغی ازشون نگرفتیم و صدها فایل دیگه که فقط انبارشان کرده ایم، بار دارند. روی ذهن ناخودآگاهِ ما اثر می گذارند و توان و انرژی ما را به صورت ناخودآگاه کاهش می دهند.

۲. ارزیابی ۶ ماه اول سال

تا این لحظه دقیقا ۵ماه و ۳۰ روز از امسال رو پشت سر گذاشتی. وقتشه که نگاهی بهش بیندازی. ببینی عملکردت در این مدت چطور بود. برای اینکه ۶ ماهه ی دوم امسال نتیجه ی بهتری بگیری، بهتر است چه کارهایی بکنی؟؟ یا چه کارهایی را دیگر انجام ندهی؟؟

یادت باشد اگر نیمه ی اول سال را خوب سپری نکردی و دل خوشی ازش نداری، دلیلی ندارد که نیمه ی دوم را هم خراب کنی. بسیاری تیم های ورزشی، موفقیت را در نیمه ی دوم بازی ازآنِ خود کرده اند. می دانی راز این موفقیت های نیمه ی دوم در چه چیزی بوده؟؟

این تیم ها از فرصت استراحت بین دو نیمه خیلی خیلی خوب و هوشمندانه استفاده کرده اند. امروز که آخرین روز تابستان است، دقیقا وقت استراحت بین دو نیمه است.

امروز را زمان بگذار و ببین که چقدر از روند زندگی ات در نیمه ی گذشته ی بازی رضایت داشتی و چقدر نداشتی و باید چکار کنی.

(پیشنهاد می کنم برای اینکه دقیق تر بتوانی عملکردت را بسنجی از ۰ تا ۱۰ به عملکردت یا رضایت از زندگیت یا هرچیز که می خواهی بسنجی نمره بدهی. ۰ یعنی اصلا راضی نبودم و ۱۰ یعنی کمال رضایت را دارم. و اعدادی در بینشان هم که شدت کمتر و بیشتر دارند. نمره دادن تو را شفاف می کند.)

۹ پیشنهاد جذاب برای شروع پاییز

۳. هدفگذاری

این مورد، هم می تواند در تکمیل مورد قبل قرار بگیرد و هم می تواند خود موردی مستقل باشد.

اگر در ابتدای سال برای امسال هدفگذاری درست و اصولی انجام داده اید، دقیقا امروز که فرصت بین دو نیمه است، روز بازنگری و چک کردن اهداف است. اهدافتان را بررسی کنید. در مورد هر کدامشان با قلم و کاغذ به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا تا امروز باید به این هدف می رسیدم؟؟
 • کجای مسیر هستم؟؟
 • چقدر تا رسیدن فاصله دارم؟
 • چه اقداماتی را با چه کیفیتی برای رسیدن به این هدفم انجام دادم؟
 • چه تغییری باید در رَوَندَ حرکتم در مسیر این هدفم ایجاد کنم؟

اگر هم که برای امسالتان هدفگذاری ای نداشتید یا هدفگذاری هایتان فقط تا امروز بود، پیشنهاد می کنم حتما این دو سه روز ابتدای فصل جدید رو به هدفگذاری ای برای ۶ ماه آینده یا یک سال پیش رویتان انجام دهید. من خودم هر سال شهریورماه، برای یک سال پیش رویم که تا شهریورماه سال بعد است، برنامه ریزی می کنم.

یادتان باشد برنامه ریزی درست و اصولی نه تنها آرامشتان در زندگی را بیشتر می کند بلکه شما را راحت تر از هر زمان دیگری به اهدافتان می رساند. در دوره ی جامع برنامه ریزی با هم از نقطه ی صفرِ صفر هدفگذاری درست و اصولی تا نقطه ی صدِ صدِ برنامه ریزی درست و اصولی سالانه، ماهانه و روزانه رو با هم قدم به قدم هم یاد می گیریم و هم انجام میدیم. یه دوره ی جامع و کاربردی.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دوره جامع برنامه ریزی و شرکت در دوره روی عبارت مقابل کلیک کنید: »»» دوره ی جامع برنامه ریزی«««

۴. تغییر در سبک چیدمان منزل

خیلی وقت ها با خرید یک وسیله جدید، هرچند ارزان قمیت می توانید محیط خانه تان را متحول کنید. خیلی وقت ها هم اصلا نیازی به وسیله جدید نیست. فقط کافیست کمی جابجایی داشته باشید. همین.

گاهی با یک تغییر جزئی می توانید اثرات بزرگی در زیبایی منزلتان ایجاد کنید.

تغییر چیدمان منزل روی شادابیتان و بالا رفتن رضایت از زندگی تان اثر می گذارد و شما را از افسردگی و یکنواخت شدن زندگی دور می سازد.

امروز می توانید کمی آستین هایتان را بالا بزنید و چیدمان کتابخانه تان، تابلوها، مبل ها، صندلی ها، آباژور و… را تغییر دهید.

۵. شستن روتختی و روبالشی

معمولا ممکن است شستن روتختی و روبالشی جزو برنامه های روزانه یا ماهانه تان نباشد. امروز چه مدت می شود که این دو شسته نشده اند. بوی خوبی که بعد از شستنشان دارند می تواند حس خیلی خوبی برای شروع پاییز برایتان به وجود بیاورند.

۶. حذف وسایل ناکارآمد یا از کارافتاده

ممکن است وسایلی را کنار اتاق یا گوشه ی کشوی میز یا توی کمدتان داشته باشید که دیگر برایتان کارایی ندارند. یا خراب شده اند.

وسیله هایی که خراب شده اند را درست کنید. اگر هم قابل تعمیر نیستند، دور بیندازید.

وسیله هایی را هم که دیگر برای شما کارایی ندارند، اگر قابل فروش هستند می توانید با گرفتن یک عکس زیبا از وسیله، آن را برای فروش داخل سایت یا اپلیکیشن دیوار یا اپلیکیشن های مشابه بگذارید. اگر هم قابل فروش نیستند یا دوست ندارید بفروشیدشان به افراد دیگری هدیه شان کنید. (البته این را هم تاکید می کنم. کهنه نباشند. فقط دیگر برای شما کاریی ندارند. خب شخص دیگری می تواند استفاده شان کند.)

۷. یادداشت ۳ اتفاق خوب تابستان

یک مزیتی که مغز ما دارد این است که تفاوت بین واقیت و مجازی بودن را متوجه نمی شود. می خواهید این قابلیتش را تست کنید؟؟ همین الآن این کاری را که می گویم انجام دهید.

به یک اتفاق خیلی خیلی خوب زندگی تان فکر کنید. اتفاقی که در آن خیلی خوشحال بودید و از آن لحظه تان بسیار رضایت داشتید. چه می گفتید؟ چه می شنیدید؟

فکر کردید؟ چه شد؟ حس خوشحالی مجدد درونتان ایجاد شد و احتمالا لبخند هم مجدد روی لبتان مهمان شد.

داستان از این قرار است که وقتی ما به یک اتفاق خوب یا یک اتفاق بد در گذشته فکر کنیم، دقیقا همان حالات روحی، روانی و بدنی را که در لحظه ی ایجاد آن اتفاق، درون ما ایجاد شده بود، مجدد ایجاد می شوند.

می توانید فصل جدید را با نوشتن ۳ اتفاق خوب تابستان و حس خوبی که برایتان ایجاد می شود. شروع کنید.

۸. تمرکز روی ساخت یک عادت جدید یا حذف یک عادت قدیمی

این هم پیشنهاد خیلی خوبی ست. چه عادت جدیدی را دوست دارید در خودتان ایجاد کنید؟ یا چه عادتی را می خواهید کنار بگذارید؟؟

در فصل جدید روی آن تمرکز کنید.

۹. به خودت جایزه بده

اگر از عملکردتان در فصل گذشته رضایت داشتید، به خودتان جایزه دهید.

تحقیقات زیادی این را اثبات کرده اند که جشن های کوچکی که بخاطر دستاوردهای کوچکمان می گیریم، به ما در رسیدن به اهدافمان خیلی خیلی کمک می کنند.

چه جایزه ای به خودتان بدهید؟

خود را به کافی شاپ دعوت کنید.. یا در خانه برای خود یک فنجان چای بریزید و با کیک و با حس خوب نوش جان کنید. یا خودتان را یک بستنی کاکائویی میهمان کنید. یا…

هرچیزی که شما را خیلی خیلی خوشحال می کند و ترجیحا نیاز به پول نداشته باشد یا مبلغ خیلی خیلی کمی بخواهد. اگر موردی را با این ویژگی ها پیدا نمی کنید، به این دلیل است که تابحال در موردش فکر نکرده اید. همین حالا در موردش فکر کنید.

راستی.. شما کدام پیشنهاد را برای شروع پاییزتان انتخاب می کنید؟؟
(خوشحال می شوم که دو قدم پایین تر در قسمت نظرات، پیشنهاد انتخابی تان را با من هم به اشتراک بگذاریدش…)

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faratarazfarda.com/?p=4927
اشتراک گذاری:
حسین غیاثی
حسین غیاثی هستم مدرس هدفگذاری و سبک زندگی حرفه ای در فراتر از فردا تمام تلاشمان بر این است تا با آموزش هایی باکیفیت، کاملا کاربردی و بومی کشور خودمان ایران، کیفیت زندگیمان را بالا و بالاتر ببریم...
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

10 نظر در مورد ۹ پیشنهاد جذاب برای شروع پاییز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. این مقاله رو دوست داشتم که برای شروع نیمه دوم سال ذهنم را بازکرد.مورد حذف وسایل ناکارآمد که ذهن و فضای اطرافم را بازتر میکند،مورد ۳خاطره تابستان که برایم جذاب بود و مورد ساخت عادت خوب و حذف عادت بد که باعث شد روی شناخت خودم فکر کنم برای من مفید بودن👌🥰

  لایک

  1. درود بر شما
   متشکرم که بهمون بازخورد میدید.
   خیلی عالیه که اقدام چیدید.
   سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

   3

   1. Oسلام مثل همیشه عالی ، بخصوص وقتی به اتفاقات خوب زندگیم در ۶ ماه گذشته فکر کردم ، حس عالی بهم دست داد و ناخودآگاه لبخند بر لبانم آمد . قویتر برای ۶ ماه دوم استارت میزنم تا ۶ ماه بعد لبخند عمیق تری بزنم .

    3

    1. سلام خانم هاتفی عزیز
     مرسی از بازخورد خوبتون و اقدام زیباتون برای نیمه دوم سال
     مطمئنم که ۶ ماه دیگه به تصمیم امروزتون افتخار میکنید💎🍁
     سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

     3

 2. استاد واقعا عالی بود من ناخودآگاه دیروز شروع ب این کار کردم اتاقم تغییر اساسی دادم و گوشی و لپ تاپم و پالایش کردم دوره شخصیت آهنین تاثیر گذار بوده برام الان متوجه شدم ک چقدر از مقاله رو رو دارم انجام میدم و خوشحالم از این بابت

  لایک

  1. سلام سلام خانم شجاعی
   متشکرم از محبتتون و مرسی که بازخورد میدید
   خیلی خوشحالم بابت حال خوبتون و بهتون تبریک میگم🌸
   سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

   3

  1. سلامت باشید
   سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

   3

 3. سلام
  خیلی ممنون، فوق‌العاده بود.
  قسمتی که درباره تاریخ تولد و مرگ نوشته شده بود،
  واقعاً هم جذابهـ
  خداروشکر که
  میتونیم تو دو قرن متفاوت زندگی رو تجربه کنیم.
  امیدوارم آخرین پاییز و زمستون قرن حاضر
  پر از آگاهی و حال خوب باشهـ

  لایک

  1. متشکرم از محبتتون خانم کاظمی
   مرسی که بازخورد میدید بهمون🌸
   سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

   3