0
0

مهارت های ارتباطی دقیقا چیستند؟

46 بازدید

سلام خدمت دوستان و اعضای محترم وبسایت آموزشی فراتر از فردا

شما به کسی که بجای بازی با توپ فوتبال، روی آن بایستد یا آن را داخل کمدش پنهان کند و با توپ بازی نکند، چه می­گویید؟
به یاد دارم در کودکی وقتی که پنج یا شش سال داشتم؛ یک شب مهمان داشتیم. مهمانمان هم یک پسر هم­سن من داشتند. حدود ساعت ۹ شب بود که بعد از توپ­ بازی­ کردن فاجعه ­ای رخ داد. پسرک رفت روی توپ من ایستاد و بعد…
آخه آدم سالم، مگه توپ جای ایستادنه؟
پسرک با مغز به زمین درود گفت و از هوش رفت. حالا بدو آب قند بیار؛ آب بزن به صورتش. اصلا یه وضعی شد… من رو هم سر شبی فرستادند تیتاب و ساندیس موزی براش بخرم.
در همان روزها بود که خانه­ ی کسی مهمانی رفتیم و با دیدن صحنه ای از تعجب دوتا شاخ زیبا در آوردم. پسرشان توپ­ هایش را از وقتی خریده بود گذاشته بود داخل کمدش که مبادا سرما بهشان بزند. والّا.

شما به چنین آدمی چه می­گویید؟؟

جالب اینجاست که ما اینچنین کارها را سرزنش می­ کنیم ولی کسی که از مهارت­ های ارتباطی و مهارت های لازم برای زندگی­ کردن هیچ بهره­ ای نمی­گیرد را سرزنش نمی­ کنیم.
بسیاری افراد هستند که از ابزارهای ارتباطی به بدترین شکل ممکن استفاده می ­کنند. درست مثل پسری که توپ فوتبال را به جای بازی گذاشت زیر پایش و…
کدام یک از این اشتباهات سخت­ تر و جبران ­ناپذیرتر است؟
قطعا استفاده نکردن و یا استفاده­ ی درست نکردن از ابزارهای مهم زندگی (مثل مهارت­های ارتباطی و …). پس چرا ما به گروه اول توجه می کنیم و ایراد می­ گیریم ولی در مواجهه با گروه دوم هیچ واکنشی نشان نمی ­دهیم؟

مهارت های ارتباطی
مهارت های ارتباطی

مهارت­های ارتباطی چیست؟

معمولا وقتی در مورد مهارت های ارتباطی صحبت به میان می آید، افراد نمی دانند که دقیقا از چه چیزی صحبت می شود. ارتباط موثر؟؟! خوب صحبت کردن؟؟! ارتباط گرفتن؟؟! یا… ؟؟!
می خواهیم در این مقاله روی تعریف این عبارت با هم به اتفاق نظر برسیم و برداشتمان را از عبارت «مهارت های ارتباطی» یکی کنیم.
همه ­­ی موجودات زنده از وقتی که بیدار می­ شوند تا شب که می ­خواهند بخوابند؛ در حال ارتباط گرفتن هستند. انسان هم یکی از این موجودات است. از اول صبح که چشم می­ گشاید تا پایان شب که می­ خوابد؛ چه بخواهد و چه نخواهد با ارتباطات سر و کار دارد. در درجه­ ی اول ارتباط با خودش و خداوند. بعد خانواده و دوستان و اطرافیان و … .
باید بدانیم که ارتباط گرفتن با دیگران در عین سادگی، چندان هم که فکر می­کنیم ساده نیست.

اگر بخواهم یک تعریف ساده و کلیدی از مهارت­های ارتباطی برایتان بیان کنم؛ اینگونه می­گویم:

مهارت­های ارتباطی یک پکیج (بسته) از مهارت­ هایی است که ما لازم داریم تا بتوانیم ارتباطات بهتر و موثرتری با دیگر انسان­ها و حتی خودمان برقرار کنیم.
جالب است بدانید که وقتی مهارت­ های ارتباطی خوبی نداشته باشیم؛ حال خودمان از هرکسی بیشتر بد می ­شود. وقتی به این­ خاطر که در جواب درخواستی که قلباً دوست نداشتیم آن را انجام دهیم؛ نتوانستیم «نه» بگوییم؛ پاسخ مثبت دهیم؛ خودمان بیشتر از هرکسی با خودمان بد می­شویم.

 • وقتی که چون مهارت­ های ارتباطی ضعیفی داریم نمی ­توانیم از پایان­ نامه­ مان دفاع کنیم یا در جایی که باید فعالیت کاری خود را معرفی کنیم؛ این کار را نمی ­کنیم؛ خودمان با خودمان بد می ­شویم.
 • وقتی که جواب سوالی را می ­دانیم ولی به علت خجولی و عدم اعتماد به نفس در ارتباطات سکوت می­ کنیم و شاید هم امتیازی را از دست دهیم؛ حالمان خیلی بد می ­شود.
 • وقتی بخاطر خجولی از حق خود دفاع نمی­ کنیم؛ حالمان بیشتر بد می­شود.
 • و…

تمام موارد بالا مثال­ هایی از مهارت­های ارتباطی را نشان می ­دهند که لیستی خیلی خیلی مفصل­ تر دارند.
کافیست برای یادگیری آن‌ها وقت بگذاریم.
مسئله‌ی جالب اینجاست که بسیاری افراد هستند که از روابط خانوادگی خود ناراضی‌اند ولی حاضر نیستند کمی وقت بگذارند و یاد بگیرند که چطور عشق را در درون خانواده‌ی خود بیشتر کنند. یا بلد نیستند رفتار قاطعانه از خودشان نشان دهند و مدام می‌گویند: «مردم و جامعه، حق من رو خورده اند…». کوچک ترین مهارتی بلد نیستند و می‌نشینند و می‌گویند کار نیست. و بسیاری دیگر.

فاجعه:
مردم عزیز در زندگی خود رنج‌های زیادی را بخاطر بلد نبودن مهارت‌های زندگی، تحمل می کنند و متاسفانه کوچکترین وقتی نمی‌گذارند تا این مهارت‌ها را یاد بگیرند.

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید به شما تبریک می‌گویم. چون شما تصمیم گرفته‌اید که تغییر کنید و روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید و این واقعا ارزشمند است. این همان تفکر فراتر از فرداست…

مهارت‌های ارتباطی در چه جاهایی کاربرد دارند؟

مهارت های ارتباطی
مهارت های ارتباطی

همانطور که عقب تر هم گفتم در جای جای زندگیمان، با مهارت‌های ارتباطی سر و کار داریم. اما اگر بخواهم آن را به صورت دسته‌بندی برایتان بنویسم؛ اینگونه برایتان می‌آورم:

 • مهارت‌های ارتباط با خود
  (بسیاری از ما فراموش کردیم که بهترین دوست خودمون هستیم و بیشترین وقت را با خودمان می‌گذرانیم. اما متاسفانه کمترین توجه را به خودمان داریم. به همین دلیل رابطه‌ی خوبی با خودمان ندایم. ما نیاز داریم حتی مهارت‌های برقراری ارتباط با خودمان را یاد بگیریم.)
 • مهارت‌های ارتباطی در خانواده
  (به منظور ایجاد عشق در خانواده و همچنین ایجاد ارتباطات عمیق‌تر و مفیدتر)
 • مهارت‌های ارتباطی در جمع دوستان
  (برای ایجاد ارتباطات مفیدتر و عمیق‌تر)
 • مهارت‌های ارتباطی در کسب و کار
  (برای ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان یا مخاطبان)
 • مهارت‌های ارتباطی در سازمان یا شرکت
  (برای ایجاد ارتباط بهتر مدیر با کارمندان و برعکس و …)
 • مهارت‌های ارتباطی در تعاملات روزمره

همانطور که دیدید لحظه‌ای نیست که مهارت‌های ارتباطی ما را تنها بگذارند. پس لطفا لطفا لطفا به یاد گیریشان اهمیت دهید و برایش زمان بگذارید…

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faratarazfarda.com/?p=1080
اشتراک گذاری:
Avatar
حسین غیاثی
حسین غیاثی هستم مدرس هدفگذاری و سبک زندگی حرفه ای در فراتر از فردا تمام تلاشمان بر این است تا با آموزش هایی باکیفیت، کاملا کاربردی و بومی کشور خودمان ایران، کیفیت زندگیمان را بالا و بالاتر ببریم...
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مهارت های ارتباطی دقیقا چیستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.