0
0

بهترین روز سال برای هدفگذاری و برنامه ریزی کدام است؟

253 بازدید

همه ی ما یک آینده ای را برای خود تصور کرده ایم. همه ی ما اهدافی در ذهن داریم که دوست داریم حتما به آن دست پیدا کنیم و در ذهن می بینیم که زندگی بعد از آن چقدر زیباتر می شود.

همیشه لحظه های ابتدای شروع سال نو افراد تصمیمات بزرگی می گیرند؛ یا به عبارتی اهدافی را برای سال جدید در نظر می گیرند. از افراد مختلف می شنویم که:

 • امسال دیگه سال منه
 • امسال دیگه میخوام لاغر بشم
 • امسال دیگه زبان انگلیسیم رو خوب میکنم
 • امسال دیگه کمتر عصبانی میشم
 • امسال دیگه…

و می بینیم که سال تمام می شود و هنگام تحویل سال بعدی مجدد می گویند:

 • امسال دیگه سال منه
 • امسال دیگه میخوام لاغر بشم
 • امسال دیگه زبان انگلیسیم رو خوب میکنم
 • امسال دیگه کمتر عصبانی میشم
 • امسال دیگه…

شاید فکر کنید که مشابه قانون بقای انرژی در فیزیک، یک قانون بقای هدف در زندگی هم وجود داشته باشد که می گوید: «اهداف محقق نمی شوند. فقط از سالی به سال دیگر منتقل می شوند.» اما خب واقعا اینطور نیست.

واقعیت این است که ما می توانیم به اهدافمان برسیم؛ اگر درست و اصولی هدفگذاری و برنامه ریزی کنیم.

در مثال های بالا که در طول سال بسیار اتفاق می افتد، دیدیم که شخص می گوید من دیگه امسال می خواهم کمتر عصبانی شوم یا بیشتر کتاب بخوانم. اما نه تنها هدف را شفاف و دقیق بیان نکرده؛ بلکه برنامه ای مشخص و قدم به قدم هم برای محقق شدن این هدف طراحی نکرده.

چطور انتظار دارید به اهدافتان برسید؛ وقتی که هنوز برنامه ی مشخص

چطور انتظار داریم به هدفی دست پیدا کنیم در صورتی که برنامه ای مشخص برایش نداریم؟؟ در تمام مثال های بالا ما نه می دانیم که واقعا چه می خواهیم و نه می دانیم که چطور می خواهیم به آن برسیم. خب معلوم است که سال بعد هم مجدد همین اهداف را در رویا ملاقات می کنیم. چون جایشان هم همانجاست. بله. در رویا.

چون هدف بدون برنامه ریزی رویایی بیش نیست.

پس اگر می خواهید رویاهایتان را در واقعیت ببینید، به زودی به اهداف مقدسی که در ذهنتان دارید دست پیدا کنید و بیشتر از زندگی ببرید باید یاد بگیرید چطور درست و اصولی برنامه ریزی و هدفگذاری کنید و چطور به خوبی در مسیر اهدافتان پیش بروید.

🔶 در این راستا پیشنهاد میکنم با کلیک بر روی عبارت مقابل دوره ی جامع برنامه ریزی را مشاهده کنید : «دوره جامع برنامه ریزی و هدفگذاری»

در دوره ی جامع برنامه ریزی قدم به قدم به صورت عملی با هم هدفگذاری می کنیم و برای یک سال پیش رو برنامه ریزی درست و اصولی انجام می دهیم.

بهترین زمان برای برنامه ریزی چه روزی ست؟

بهترین روز برای برنامه ریزی و هدفگذاری چه روزی‌ست؟؟

ممکنه الآن که شما این مقاله را می خوانید یا زمانی که با دوره ی جامع برنامه ریزی آشنا می شوید یا کلا صحبتی در مورد هدفگذاری یا برنامه ریزی می شنوید با خودتان بگویید الآن که خرداده.. یا الآن که مرداده.. یا الآن که آذره.. یا … . باشه نزدیک عید انجامش بدم.

سوال من از شما اینه. وقتی می توانیم از همین الآن تحولی بزرگ در زندگیمان ایجاد کنیم، چرا بگذاریم برای نزدیک عید؟؟! چرا خود را اسیر یکسری قراردادهای تاریخی که دیگر انسان ها بنا نهاده اند بکنیم؟؟

همین امروز می تواند به عنوان یک روز خاص در تقویم زندگی شما ثبت شود. هر چند شنبه که هست و هر تاریخی که دارد، بهترین زمان برای تغییر است. از الآن تا عید یا هر مبدا زمانی دیگری که سال بعد در آن شروع می شود، زمان زیادی باقی مانده. من که دلم نمی خواهد وقتی گنجی پیدا کرده ام، حتی یک روز هم در استفاده از آن تاخیر کنم. شما را نمی دانم.

اتفاقا به نظر من وسط سال زمان بهتری برای برنامه ریزی ست. منظورم از وسط سال هر زمانی ست که عید سال نو نباشد. چرا؟ به ۳ دلیل زیبا:

۱. وقتی همه ترمز می گیرند، شما گاز دهید.

بهترین روز برای برنامه ریزی و هدفگذاری چه روزی‌ست؟؟

روزی خبرنگاری از شوماخر، قهرمان مسابقات فرمول۱ جهان پرسید: “راز موفقیت شما چیه؟” و او در پاسخ گفت: “وقتی همه ترمز می گیرند، من گاز می دهم.

عجب جمله‌ای‌ست. می‌بینید در چه زمانی از فرصت استفاده می کند؟؟

در روزهای عید، معمولا افراد برنامه ی خاصی در راستای اهداف بلندمدتشان ندارند و یکجورایی زمانیست که ترمز می کنند. پس شما اگر گاز بدهید می توانید سرآمد شوید.

۲. زمان را از دست ندهید.

اگر هدفگذاری و برنامه ریزی تان را برای دوران عید سال نو بگذارید، بخاطر تغییر فصل، حال و هوای اول بهار، و شرایط مقتضی دوران عید و… حداقل اتفاقی که می تواند رخ دهد این است که همان ۲هفته ی تعطیلات کاملا بدون هیچ برنامه ای در راستای اهداف و چشم اندازهایتان پیش می روید.

پس همین امروز را برای برنامه ریزی و هدفگذاری انتخاب کنید. برنامه را از امروزِ سال جاری تا امروزِ سال آینده بچینید. و حتی در دوران عید هم طبق برنامه ریزی پیش بروید.

البته همانطور که در دوره جامع برنامه ریزی هم می گوییم، برنامه ریزی درست و اصولی اصلا اینطور نیست که یک لیست بلندبالا از کارها را پشت سر هم بنویسیم و مدام کار کنیم و کار کنیم و کار کنیم و زیر فشار باشیم و…

بلکه وقتی برنامه ریزی درست و اصولی انجام می شود ما می توانیم هم کارهای در راستای کسب دآمد و شغلمان را به خوبی زمان بندی و مدیریت کنیم؛ هم کارهای شخصی را پیش ببریم. هم استراحت کنیم و هم امور مربوط به حوزه ی خانواده و روابط عاطفی مان و… را تنظیم کنیم.

برنامه ریزی می آید که فشار را از روی ما بردارد و آرامش بیشتری به ما در زندگی ببخشد.

🔶 در این راستا پیشنهاد میکنم با کلیک بر روی عبارت مقابل دوره ی جامع برنامه ریزی را مشاهده کنید : «دوره جامع برنامه ریزی و هدفگذاری»

۳. متفاوت باشید

برعکس اکثریت مردم عمل کنید. چه دلیلی دارد همینجوری کاری را که اکثریت انجام می دهند، ما هم انجام دهیم؟؟!

وقتی که تقریبا همه نزدیک سال نو تصمیمات جدید می گیرند. شما زمانی دیگر را برای هدفگذاری و برنامه ریزی سالانه انتخاب کنید.

متشکرم از توجهتون به این مقاله

شما چه روزی را برای برنامه ریزی انتخاب می کنید؟

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faratarazfarda.com/?p=4909
اشتراک گذاری:
حسین غیاثی
حسین غیاثی هستم مدرس هدفگذاری و سبک زندگی حرفه ای در فراتر از فردا تمام تلاشمان بر این است تا با آموزش هایی باکیفیت، کاملا کاربردی و بومی کشور خودمان ایران، کیفیت زندگیمان را بالا و بالاتر ببریم...
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد بهترین روز سال برای هدفگذاری و برنامه ریزی کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. متشکرم از محبتتون خانم اکبری زاده
   سپاسگزارم که همراهمونید، فراتر از فردا فکر می کنید و در مسیر رشد گام بر می دارید.💎🌸

   3